Příčiny bolestí zad

Obecné faktory vzniku onemocnění

Nákresy člověka sedícího na židli ve správné a špatné polozeÚskalí sezení

Stále více lidí podstatnou část dne tráví sezením. Jak jistě víte, sezení je pro lidskou páteř nepřirozená a hlavně velice nebezpečná poloha. Svalová nerovnováha vzniklá sezením přenáší veškerou zátěž na páteř. Právě v sedě je naše páteř nejvíce zatěžována. Dochází ke vzniku typických obtíží jako: bolest bederní páteře, vzník skoliózy, nebo vybočení a výhřez meziobratlové ploténky.

Při špatném držení těla, nevhodných pohybových stereotypech, při nadměrně těžké práci vzniká přetížení pohybového systému. Jde o tzv. ligamentovou bolest (hlavně v oblasti pánve), bolest při svalové dysbalanci (bolí svaly jak zkrácené, tak oslabené).

Bolesti bederní páteře mohou mít mnoho příčin.

U starších osob bývá velice častým zdrojem bolestí degenerace meziobratlových plotének.Rentgenový obrázek páteře

 Ty se nacházejí mezi jednotlivými obratli naší páteře a jejich úkolem je především tlumit tlak a nárazy vznikající při pohybu ve vzpřímené poloze. Meziobratlové ploténky jsou tvořeny elastickou tkání, která má tendenci s věkem ubývat. Ploténky se následkem toho ztenčují a páteř se celkově „sesedá“ (jednotlivé obratle se přibližují stále více k sobě).

Tím může dojít k útlaku některých citlivých struktur, především nervů a nervových pletení, což vyvolává bolest v bederní krajině.

U mladších jedinců jsou nejčastější příčinou bolestí beder tzv. svalové dysbalance. 

Mladík se sluchátky na uších sedí u počítačeJedná se o stav, kdy některé zádové svaly jsou přetížené a jiné naopak ochablé. U bolestí beder se jedná o skupiny svalů, které pracují ve vzájemné souhře jako stabilizátory trupu. Tyto svaly jsou klíčové pro udržení vzpřímené polohy trupu ve stoje, vsedě a pro jeho celkovou stabilitu.
K přetěžování svalů bederní oblasti dochází hlavně vlivem špatného držení těla, chybně naučenými pohybovými stereotypy a velkou roli hraje také nadváha. To všechno nejvíce souvisí se stylem našeho moderního života – rizikové je především zdlouhavé „vysedávání“ u počítačůnedostatek pohybu a nadměrný příjem kalorií vedoucí k růstu váhy. K přetížení svalů, ale i vazů páteře v této oblasti, může dojít i v návaznosti na těžkou manuální práci. 

Kreslený rentgen muže, který se drží za kyčle​Další příčina bederních bolestí je ústřel, ischias či lumbago

Bolesti beder dále může vyvolávat dráždění sedacího nervu (n. ischiadicus) např. po prudkém pohybu do otočení, při zvedání těžkých břemen, ale i při výhřezu ploténky. Nerv může být iritován i probíhajícím zánětem.

Tomuto onemocnění říkáme různými názvy jako ústřel, ischias či lumbago. Jedná se o prudkou bolest bederní krajiny spojenou s reflexním stažením svalů, znemožňující zpravidla jakýkoli další pohyb. Proto, přestože se časem tato bolest samovolně vytrácí, bývá lumbago velmi nepříjemnou a omezující záležitostí.

Ve výčtu příčin bolestí bederní oblasti však nesmíme opomenout důležitou věc, a to, že pokud bolí bedra, může se jednat i o příznak onemocnění vnitřních orgánů. Bolesti beder nejčastěji souvisí s nemocemi ledvin, případně u žen s gynekologickými afekcemi. Muž držící se za hlavu

Pacienti s chronickou bolestí bývají často frustrováni, mají deprese, pocit beznaděje a zklamání. Důsledkem chronických bolestí dochází ke změnám životního stylu, narušení pracovního i rodinného života. Pacient upadá do inaktivity, sociální osamělosti, egocentrismu.

Těmto všem nepříjemnostem se dá ve spoustě případů předejít
dokud je ještě čas